Im wyższy poziom sprawności ogólnej, tym większa szansa na sukces w sporcie – to fakt. Dlatego dzisiaj pod lupę bierzemy temat GPP [General Physical Preparedness], które – o ile jest w ogóle robione – stanowi punkt wyjścia dla okresu specjalizacji pozwalając nam zminimalizować ryzyko potencjalnych kontuzji oraz poprawić ogólną zdolność do pracy, co stanowi klucz do optymalizacji wyników zarówno na poziomie amatorskim, jak i w sporcie.

1. Czym jest GPP?

 

W tradycyjnym ujęciu periodyzacji istnieją zasadniczo dwie główne fazy – SPP oraz GPP. SPP oznacza sportową (lub specyficzną) fazę przygotowawczą, GPP z kolei – etap pracy ogólnej.

Jest to powszechny schemat postępowania stosowany m.in w programowaniu rosyjskich ciężarowców i trójboistów, który był wykorzystywany już w latach pięćdziesiątych XX wieku, w celu poprawy mechaniki ciała, kondycji stawów, czy też rozwinięcia odpowiedniej świadomości własnego ciała.

W fazie tej chodzi przede wszystkim o to, aby poprawić ogólną zdolność do pracy oraz poziom niespecyficznych umiejętności wykorzystując do tego szeroką gamę ćwiczeń o niskiej intensywności.

2. Ogólne przygotowanie dla sportowca i amatora

 

Każdy sportowiec, a już z pewnością zwyczajny bywalec siłowni, ma jakieś braki. Uzupełnienie tych luk bardzo często prowadzi do lepszej wydajności i mniejszej ilości kontuzji, a w konsekwencji – poprawy wyników. Dla ogółu społeczeństwa, które nie startuje w zawodach, GPP to zdecydowanie najlepsza metodyka treningu, ponieważ jej głównym założeniem jest poprawa sprawności bez nadmiernego specjalizowania się. Dzięki zastosowaniu dużej różnorodności treningowej, trenujący uczy się pracy w różnych warunkach, co jest niezwykle istotne w treningu prozdrowotnym.

GPP w sporcie to uzupełnienie pracy on-season o ruchy niespecyficzne i praca nad zaległościami w energetyce ciała, doskonalenie wzorców ruchowych czy też wyprowadzanie różnego rodzaju przeciążeń za pomocą ćwiczeń typu rehab. Okres ten przygotowuje zawodnika do bardziej intensywnego, specjalistycznego treningu. Dobór ćwiczeń i ich zastosowanie będzie się różnić w zależności od rodzaju dyscypliny i charakteru pracy.

3. Dlaczego warto trenować w ten sposób?

 

GPP to okres, w którym możemy poświęcić czas na:

  • reedukację wzorców ruchowych
  • pracę nad systemami energetycznymi
  • wzmocnienie osłabionych grup mięśniowych (prehabilitacja)
  • rozwój innych cech motorycznych
  • poprawę mobilności
  • ogólną poprawę zdolności do pracy
  • poprawę kompozycji ciała
  • naukę nowych skilli
  • zbudowanie siły ogólnej

4. Przykłady planów GPP

GPP – wdrożenie do treningów

1a. Air Squat 3×12 3010 30s

1b. Interted Row 3×15 2010 30s

2a. DB Walking Lunges 3×8/8 2010 15s

2b. Side Plank 3xmax 30s

3. Rowing 1500m

GPP – sporty siłowe

1a. Single Arm DB Snatch 5×3/3 X0X0 30s

1b. Eccentric Chin Up 5xAMRAP 6010 30s

2a. Front SQ 4×8 3010 30s

2b. Poliquin Flies 4×10 3210 90s

3. Sled Push 3x100m 45s

5. Na zakończenie

 

Wszyscy wiemy, że musimy pracować nad swoimi słabościami lecz mało kto zdaje sobie sprawę z tego jak ważne jest wszechstronne przygotowanie fizyczne. GPP to okres, dzięki któremu możemy poprawić jakość swojego życia, pozbyć się przewlekłych kontuzji [ze względu na charakter i różnorodność obciążeń], a także osiągnąć życiowe wyniki na zawodach.

Pomyśl o tym w ten sposób, im wyższy poziom sprawności, tym więcej może znieść Twoje ciało. Im większa wydolność fizyczna, tym szybciej odzyskujesz siły po treningu i zawodach. Im większa siła ogólna, tym większa siła specyficzna!

Specjalizacja jest ważna, GPP również 😉