Świadomość społeczeństwa dotyczącego korzyści, jakie wynikają z regularnej aktywności o charakterze siłowym stale rośnie. Rośnie także zainteresowanie różnymi odmianami treningu, jego specyfiką. Olimpijskie podnoszenie ciężarów należy do grupy aktywności sportowych wymagających wszechstronnej sprawności. Warunki techniczne, jakie należy spełnić, aby odnaleźć się w tym stylu dźwigania są naprawdę wysokie. Opanowanie tych ruchów pożądane jest nie tylko u osób trenujących m.in Crossfit lecz także w przygotowaniu motorycznym, gdzie zależy nam na generowaniu odpowiedniego poziomu mocy.

 

 

  1. Słowem wstępu…

Podnoszenie ciężarów obecne było już w programie pierwszych nowożytnych Igrzysk Olimpijskich w Atenach w 1896.  Zawody przeprowadzono wtedy w dwóch kategoriach: podnoszenie jedną i obiema rękami.

Od 1 stycznia 1998 r. zawodnicy -zarówno kobiety, jak i mężczyźni – rywalizują w ośmiu kategoriach wagowych.

Podnoszenie ciężarów wykonuje się dwiema technikami – rwaniem i podrzutem.

  • Rwanie polega na uniesieniu sztangi z pomostu bezpośrednio ponad głowę w przysiadzie i wyprostowanie pozycji z utrzymaniem ciężaru nad głową w prostych rękach. Zawodnicy wykonujący ten bój trzymają sztangę w tzw. szerokim uchwycie.
  • Podrzut jest bojem, w którym zawodnicy podnoszą (zarzucają) sztangę najpierw na klatkę piersiową, po czym następuje tzw. „wybicie góry”, czyli uniesienie sztangi ponad głowę.

Każdy z zawodników ma prawo do trzech prób w każdej konkurencji [1].

2. Dlaczego warto wykorzystywać elementy olimpijskiego podnoszenia ciężarów?

Trening siłowy znajduje swoje zastosowanie nie tylko w celach związanych z budowaniem siły i masy mięśniowej. Odgrywa także niezwykle dużą rolę w przygotowaniu motorycznym, treningu medycznym oraz fizjoterapii.
Oczywiście każdy cel rządzi się swoimi prawami i aby optymalnie realizować założenia (zdrowotne czy też sportowe) trzeba “niestety” zrozumieć ideologię pracy z oporem zewnętrznym oraz wymagania “przypadku”.
Do zalet wynikających z olimpijskiego podnoszenia ciężarów należą:
–  Poprawa sprawności
Ograniczanie się w treningu siłowym jedynie do ćwiczeń podstawowych tj. przysiad, wyciskanie leżąc, martwy ciąg, to dla mnie w dłuższej perspektywie czasu strata czasu.
Aby trening spełniał swoje zadanie potrzeba nie tylko ciężaru, ale także nauki trudniejszych elementów, które stymulują nasze ciało do adaptacji – ciężary świetnie wpływają nie tylko na mobilność, ale także na nasz układ nerwowy.
Mike Boyle porównał kiedyś ciężary do gimnastyki akrobatycznej pod względem rozwijania umiejętności sportowych – daje to do myślenia!
– Rozwój siły ekscentrycznej
Trening siłowy w klasycznym wydaniu ma jedną zasadniczą wadę – nie uczy nas absorpcji energii.
Nauka przyjmowania energii to niezwykle ważny element profilaktyki wszelkiego rodzaju urazów, ponieważ samo wzmocnienie mięśnia nie daje nam tyle co nauka pracy w niekontrolowanych warunkach.
W większości przypadków urazy w sporcie występują w momencie przyjmowania kontaktu, a nie zadawania ciosu, co przemawia za wykorzystaniem o-lifts.
– Rozrywka
Od momentu, kiedy miałem po raz pierwszy miałem styczność z podnoszeniem ciężarów (dzięki Strength Coach Certification) minęło już kilka lat.
Jednak dopiero teraz, kiedy mam większość wymaganych zakresów i odpowiedni poziom siły, mogę poprawiać skutecznie ogólną sprawność wykonując treningi na dobrej jakości.
Nie wiem jak Wam, ale dla mnie praca nad technicznym wykonaniem zarzutu czy rwania jest większą przyjemnością niż robienie ciężkich siadów/ciągów.
Dodatkowo w ciężarach najważniejsza jest technika, co pozwala na podniesienie większego ciężaru niż Twój silniejszy kolega [2,3,4].

 

3. Co mówią badania naukowe?

Long-term athletic development

Relative safety of weightlifting movements for youth

Weightlifting for children and adolescents: a narrative review

 

4. Źródła:

  1. https://pl.wikipedia.org/wiki/Podnoszenie_ci%C4%99%C5%BCar%C3%B3w
  2. https://www.facebook.com/page/105527160845876/search/?q=olimpijskie
  3. https://www.youtube.com/watch?v=9HyWjAk7fhY
  4. https://www.youtube.com/watch?v=UBc5N_-xdqo
  5. https://journals.lww.com/nsca-scj/Fulltext/2012/08000/Long_Term_Athletic_Development_and_Its_Application.10.aspx
  6. https://journals.lww.com/nsca-scj/fulltext/2008/12000/Relative_Safety_of_Weightlifting_Movements_for.2.aspx
  7. https://journals.sagepub.com/doi/abs/10.1177/19417381211056094